Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türkiye’de ilk robotik paraganglioma ameliyatı Ege’de yapıldı

*Dünyada sayılı Türkiye’de ise ilk defa gerçekleştirilen transperitoneal yoldan robotik paraganglioma ameliyatı olan hasta, cerrahi müdahaleden 3 gün sonra taburcu edildi.

Karın ağrısı ve yüksek tansiyon şikayetleriyle Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Hastanesine başvuran hastaya, yapılan tetkikler ve çekilen tomografi sonucunda karın bölgesinde vücut ana damarları üzerinde  5 santimetre çapında bir kitle tespit edilerek paraganglioma tanısı konuldu.  Egeli bilim ekibi tarafından yapılan ameliyat sonucunda tümör, Türkiye’de ilk defa kullanılan transperitoneal yoldan robotik cerrahi yöntemi ile başarılı bir şekilde çıkarıldı.

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı’nda transperitoneal yoldan robotik paraganglioma ameliyatı yapıldı.  Ameliyat, EÜTF Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyeleri  Doç. Dr. Murat Özdemir, Doç. Dr. Tayfun Yoldaş ve Op. Dr. Tufan Gümüş tarafından gerçekleştirildi.

 Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Türkiye’nin sağlık alanındaki saygın markası olan araştırma üniversitemiz, ilkleri bilim dünyasına, literatüre ve insanlığa kazandırmaya devam ediyor. Son dönemde önemli yatırımlar yaparak baştan aşağı yenilediğimiz, sağlık altyapısını güçlendirdiğimiz Üniversitemiz Tıp Fakültesi Hastanesi de başta bölge insanımız olmak üzere yurt içinden ve dışından hastalara şifa oluyor. Dünyanın en ileri teknolojileri ile donattığımız anabilim dallarımız da en yenilikçi teknolojileri tıbbın birçok alanında uygulama imkânı buluyorlar. Robotik cerrahi de bunlardan birisi. En zor denilen cerrahi işlemlerde büyük bir kolaylık sağlayarak hastaların tedavi şansını oldukça yükseğe çıkarıyor. Cerrahlarımız, hastanemize başvuran bir hastaya dünyada sayılı Türkiye’de ise ilk olan transperitoneal yoldan robotik paraganglioma ameliyatı yaptılar. Hasta cerrahi müdahaleden sonra üçüncü gün taburcu edildi.  Bu ilk yöntemi uygulayarak göğsümüzü kabartan bilim ekibimizi tebrik ediyorum” dedi.

Türkiye de ilk kez bu ameliyat robotik olarak gerçekleştirildi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Murat Özdemir, “Karın ağrısı ve yüksek tansiyon şikâyetleriyle tetkik edilen hastaya çekilen tomografide karın bölgesinde vücut ana damarları üzerinde  5 santimetre çapında bir kitle görüldü. Yapılan tetkiklerde bu kitlenin hormon aktif olduğu, hastada yüksek tansiyona neden olduğu tespit edildi ve paraganglioma tanısı konuldu.  Paragangliomalar vücutta boyun, göğüs içi, karın boşluğu gibi birçok yerde olabilirler ve çok ciddi düzeylerde yüksek tansiyona neden olurlar.  Türkiye’de ilk defa robotik olarak uygulanan bu yöntemle ameliyat edilen hasta ameliyat sonrası üçüncü gün taburcu edildi” diye konuştu.

Ameliyatta multidisipliner bir ekip görev aldı

Doç. Dr. Murat Özdemir, “Paragangliomalar oldukça nadir görülen ve tedaviye dirençli yüksek tansiyon ile giden kitlelerdir. Karın içerisinde büyük damarlara yakın olan bu kitlelerin ameliyatı oldukça risklidir ve çok dikkat gerektirir. Ameliyat sırasında en ufak bir dokunma ile hastanın tansiyonu çok ciddi düzeylere çıkabilir. Bu yüzden hem cerrahi hem de anestezi olarak yüksek riskli hastalardır.  Robotik cerrahi, hem ulaşılması zor hem de cerrahisi hassas olan benzer ameliyatlarda, 3 boyutlu yüksek çözünürlüklü görüş sağlaması, 540 derece dönebilen hareket kabiliyeti yüksek robotik kolları ile çok büyük avantaj sağlar. Üniversite hastanesi olmanın sağladığı bir diğer avantaj olan multidisipliner yaklaşım ile ameliyatı, endokrin cerrahisi, kolorektal cerrahisi ve hepatobilier cerrahisi olarak birlikte gerçekleştirdik” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir