Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

“Meyve Sebze Atıklarının Fermantasyon Temelli İşlemlerle Değerlendirilmesi’’

EÜ ÇEVMER’den gıda israfına dikkat çeken seminer

“Meyve Sebze Atıklarının Fermantasyon Temelli İşlemlerle Değerlendirilmesi’’

Amal Alhenawee- Aysun Güler

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları  Araştırma ve Uygulama  Merkezi (ÇEVMER) tarafından “Meyve Sebze Atıklarının Fermantasyon Temelli İşlemlerle Değerlendirilmesi”  konulu seminer düzenlendi.

Modaretörlüğünü ÇEVMER Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Esra Akat’ın üstlendiği semineri yüksek lisans öğrencisi Burcu Aydın Ekici verdi. Çevrimiçi düzenlenen seminere ÇEVMER Müdürü Prof. Dr. Armağan Kınal’ın yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Sunumuna, Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yayınlanan gıda atıklarının dünya çapındaki kayıpları konusundaki videoyu izleterek başlayan Ekici, kayıp ve israf istatistiklerini katılımcılarla paylaştı.

Gelişmekte olan ülkelerde gıda kaybı ve atık miktarının üretilen ürünlerle paralel olarak arttığını söyleyen Ekici, “Üretim miktarı arttıkça çöpe giden gıda sayısı da artmış oluyor. Gıda atığının azaltılması için gıda kullanım hiyerarşisine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu,  gıda israfını azaltmak için şart. Gıda kullanım hiyerarşisindeki yöntemler genelde teoride kalıyor. Uygulamadaki güçlüklerden dolayı şirketler, daha çok endüstriyel işlemle gıdaları dönüştürmeyi tercih ediyor” dedi.

Meyve, sebze atıklarının geri dönüştürülmesinin öneminden bahseden Ekici, meyve ve sebze atıklarının dönüştürülmesinin teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir