Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Eczacılık Fakültesinde mezuniyet sevinci

EÜ’den 120 eczacı sağlık sektörüne uğurlandı

EÜ Eczacılık Fakültesinde mezuniyet sevinci

Halil Çoban

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi 2021-2022 Akademik Yılı Mezuniyet Töreni, EÜ Kampüs Tören Şölen Alanında gerçekleştirildi. Törene, Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Bayrı Eraç, Doç. Dr. Evren Atlıhan Gündoğdu, İzmir, Manisa, Aydın ve Balıkesir Eczacı Odası Başkanları, fakültenin akademik ve idari personeli, emekli akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Törende konuşan Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Bugün burada hep birlikte Eczacılık Fakültemizden mezun olan 120 öğrencimizin mezuniyetini ve onları ülkemizin sağlık ordusuna kazandırmamızın haklı gururunu yaşıyoruz. Bugün hayatınızdaki en güzel ve en özel anlardan birisi. Ege Üniversitesine adım attığınız ilk günden bu yana uzun ve zorlu bir yolu başarıyla yürüdünüz ve sonuna geldiniz. Sizler, 67 yıllık köklü bir geçmişi olan Ege Üniversitesinden mezun olmanın sevincini yaşayan en genç meslektaşlarımızsınız. Bu gururu bizlere yaşatıyorsunuz. Hepinize çok teşekkür ederiz. Sizleri içtenlikle kutluyor ve meslek hayatınızda başarılar diliyorum” diye konuştu.

“Bizim bütün ümidimiz gençlikte ve gençlerdedir”

Prof. Dr. Cemil Gürgün, “Öğrencilerimiz, çok onurlu olan bu mesleğe adım atmış oldular. Sağlığa, insanlığa hizmet eden ve mesleğinde ‘önce zarar verme’ etik ilkesini gözeten nitelikli birer eczacı olarak mezun olduğunuza inancımız tamdır. Tabi şu anda dünyada devam eden pandemi gibi, ülkemizin etrafında cereyan eden savaşlar gibi birçok olumsuz olaylar var ama bunların içerisinde bizim bütün ümidimiz gençlikte ve gençlerdedir. Ümidimizi kaybetmiyoruz. Sizleri, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bugünlerimize ışık tutan şu sözleriyle onları uğurlamak istiyorum ‘Dünyada her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için, en gerçek yol gösterici ilimdir, fendir. İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir’ Bundan sonraki meslek yaşamınızda sağlık, mutluluk ve başarı dileklerimle hepinizi kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Yolunuz açık olsun. İyi ki Egeliyiz” dedi.

Öğrencilere seslenen Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan ise “Ege Üniversitesi tam da sizlerin eğitim sürecinde, Türkiye’de Yüksek Öğretim Kalite Kurulu’ndan tam akreditasyon alan ilk devlet üniversitesi olmanın gururunu yaşadı. Eczacılık Fakültemizin eğitim programı da 2021 yılında ikinci kez tam akreditasyon almaya hak kazandı. Dolayısıyla akredite bir üniversitenin akredite bir eğitim programından mezun oluyorsunuz. Fakültemiz, YÖK’ün üniversite giriş sınavlarında kullanılan YÖK Atlas’ta devlet üniversiteleri arasında en çok tercih edilen, 3’üncü en yüksek puanla eczacı adaylarını alan bir fakülte. Dolayısıyla İzmir’in hem doğal hem de güzel iklimini göz önüne alacak olursak, ulusal ve uluslararası tercih edilirliği yüksek bir üniversitenin eczacılık fakültesinden mezun olmanın bilinci ve gururu içinde olmanızı isterim” diye konuştu.

“Sizler bizim yelkenlerimize rüzgâr olacaksınız”

Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, “Eğitim hayatınız içinde siz öğrencilerimizin bizim en değerli iç paydaşımız olduğunuzu, sizin geri bildirimlerinizin bizlere ayna tuttuğunu ve kendimizi değerlendirip iyileştirmemize yardımcı olduğunu hep ifade ediyoruz. Bu anlamda da sizlerin görüşlerini anketler ve grup toplantıları ile her zaman almaya gayret ettik. Sizler bundan sonra da bizim en büyük ve bizi en iyi tanıyan dış paydaşlarımız olacaksınız. Bizlere geri bildirimler vermeyi sürdürmenizi, sizin geçtiğiniz sıralardan geçecek yeni öğrencilerimiz için eğitim-öğretimimizi güncelleyerek iyileştirmemize yardımcı olacak görüşlerinizi bize bildirmeye devam etmenizi diliyoruz. Unutmayın ki burası sizin Fakülteniz. Bundan sonra nasıl bizler sizin başarılarınız ile gururlanacaksak siz de Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi bir başarıya imza attığında göğsünüzü gere gere ‘Benim Fakültem’ diyebilmelisiniz. Sizler arık bu geminin içinde olmayabilirsiniz ama bizim yelkenlerimize rüzgâr olacak, bizlere yön ve hız vereceksiniz. Bunu sizlerden rica ediyorum. Sevgili gençler, dün öğrencilerimiz ve şu an itibariyle genç birer meslektaşımız olan sizlerin bilim yuvamızdan uçtuğunuz bugünden itibaren üniversite yıllarınızı ve bizleri unutmadan geçireceğiniz hayatınızın başarılarla dolu, bahtınızın açık olmasını diliyorum. Hepinize içtenlikle sarılıyor, sevgiyle selamlıyorum” dedi.  

Eczacılık Fakültesi 2021 yılı Fakülte birincisi Beyza Sarıkaya, “Atatürk’ün geleceği emanet ettiği biz gençler, aldığımız eğitim, kazandığımız meslek ahlakı ve onun yolundan gitmenin vermiş olduğu gurur ile bugün Eczacılık Fakültesinden mezun oluyoruz. Tüm dünyada yaşanan küresel salgın sürecinde, çok zor şartlar altında çalışan sağlık çalışanları arasında yer alan eczacılar, mesleğimizin ne kadar kutsal ve kıymetli olduğunu hepimize bir kez daha göstermiştir. Fakültemizde ilk katıldığımız dersten itibaren bizleri kendilerine hayran bırakan, kendimize örnek aldığımız, meslek eğitimini bizlere en donanımlı şekilde veren saygıdeğer hocalarımıza gönülden teşekkür ederiz” diye konuştu.

Törende; Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesinin 2021-2022 mezunları arasında dereceye giren öğrenciler ilan edildi. Dönem birincisi Beyza Sarıkaya, ikincisi Yunus Emre Çetinkaya ve üçüncüsü Burak Artan, diplomalarını Dekan Prof. Dr. Hande Gürer Orhan’ın elinden aldı. Dekan Gürer ise öğrencilere meslekte büyük  başarılar elde etmiş Prof. Dr. Aslı Özer, Dr. Ecz. Altan Demirdere ve Ecz. Tuncay Sayılkan’a ait kişisel birer eşyayı, kariyerlerinin benzemesi dileği ile hediye etti. Ayrıca; İzmir, Aydın, Manisa ve Balıkesir Eczacı Odaları ve Ege Üniversite Eczacılık Fakültesi Mezunları Derneği, öğrencilere çeşitli hediyeler sundular. Tören sonunda mezun öğrenciler, keplerini atarak mezuniyetlerini coşkuyla kutladılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir