Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Genç Kızılay Topluluğu’ndan “Eğitim Zirvesi”

Ege Üniversitesi Genç Kızılay Topluluğu tarafından “Eğitim Zirvesi” düzenlendi. Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kültür Salonu’nda yapılan zirvede; Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cemil Gürgün “Genel Kalp ve Kardiyovasküler Sağlık”, İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin  “Kültürler Arası Önyargılar”, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Tanyolaç “İlk Günden Son Güne Pandemi”, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay “Çok Kültürlülük” ve  Kariyer Planlama Koordinatörü Öğr. Gör. Ebru Kalyoncu “Dijital Çağda Kariyer Planlama”  sunumlarını yaptılar. Program kapsamında, zirvede verilen bilgileri konu edinen ödüllü bir bilgi yarışması da gerçekleştirildi.

Zirvenin açılışında “Genel Kalp ve Kardiyovasküler Sağlık” konusunda bilgiler veren Prof. Dr. Cemil Gürgün, kalp hastalığı risk faktörlerini ve bu hastalıklardan korunma yollarını anlattı. Türkiye’de obezitenin arttığına dikkat çeken Prof. Dr. Gürgün, “Obezite ülkemizde her geçen gün artıyor. Türk toplumu giderek daha fazla kilo alıyor. Obeziteyle mücadelede beslenme, diyet ve hareket önemli. Özellikle porsiyon seçimine dikkat etmek gerekli. Tabağın, çatalın, kaşığın boyutu dahi önemli” dedi.  Konuşmasında bağımlılık konusuna da değinen Prof. Dr. Gürgün, “Dünyada her yıl 8 milyon kişi sigaradan ölüyorken Covid-19 sebebiyle ise kayıtlı olarak iki senede 6 milyon kişi öldü. Sigara, kalp ve damar, solunum sistemi, astım, mide ülseri, kalp krizi gibi bir çok hastalığa sebep oluyor” dedi.

“İyi bir iletişimci iyi bir dinleyicidir”

“Kültürler Arası Önyargılar” başlığında sunum yapan İletişim Fakütesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, iletişim kurmanın önemli fakat ilişki kurmanın daha da önemli olduğunu vurguladı. Kültürlerarası sorunların iletişim problemlerinden kaynaklandığını söyleyen Prof. Dr. Gültekin, “İyi bir iletişimci aynı zamanda iyi bir dinleyicidir. Beden dili, doğru ilişkiler kurma gibi faktörler iletişimi güçlendirir” dedi.

Ege Üniversitesi Kariyer Planlama Başarı Koordinatörü Öğr. Gör. Ebru Kalyoncu ise “Dijital Çağda Kariyer Planlama”  konulu sunumunda dijital çağın geleceği şekillendirdiğine değindi. Öğr. Gör.  Kalyoncu, “Dünyada şunu görüyoruz ki işe alım süreçlerinde ilanlar bir meslek grubuna yönelik olmayacak. Kanıtlanmış yetenek ve donanımlar doğrultusunda işe alınacaksınız. İşe alımlarda bir yapay zeka sizin tüm sosyal hesaplarınızı kontrol ederek gerçek sizi tanıyacak” dedi.

Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bahattin Tanyolaç “İlk Günden Son Güne Pandemi” ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alper Başbay “Çok Kültürlülük” konularında katılımcıları bilgilendirdi. Zirve sonunda katılıcılara “Teşekkür Plaketi” verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir