Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

EÜ Gözlemevi, “Gökyüzü Gözlem Kampı” ile astronomi meraklıları hem öğrendi hem eğlendi

Ülkemizin dev bilim merkezlerinden olan Ege Üniversitesinde; Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde bilimi toplumla buluşturma misyonu doğrultusunda birbirinden farklı etkinlikler düzenleniyor. EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından Nif Dağı eteklerinde yer alan Ege Üniversitesi Gözlemevi yerleşkesinde “Gökyüzü Gözlem Kampı” etkinliği gerçekleştirildi. İki gün boyunca devam eden kampta katılımcılar doğa, bilim ve teknoloji konularında birbirinden farklı etkinliklerle hem öğrendi hem eğlendi.

Türkiye’nin astronomi alanında yapılan yılın en kapsamlı etkinliğine akademisyenler, öğrenciler,  şehir içi ve şehir dışından, toplumun her kesiminden ve her yaş grubundan astronomi meraklıları katıldı. Kampın ilk gününde katılımcılar teleskoplarla Güneş, Ay, Jüpiter, Satürn ve derin uzay cisimlerinin gözlemlerini yaptılar. Ayrıca katılımcılar Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal ve gözlemevi çalışanları rehberliğinde Avrupa’nın sayılı göktaşı koleksiyonlarından biri olan EÜ Gözlemevi Göktaşı Koleksiyonunu ile Yıldızların Yaşamı gezisi, Karadelik Simülasyon deneyi ve Dünya’nın kendi ekseninde döndüğünü ispatlayan ülkemizdeki tek dev sarkaç ile deney çalışmaları hakkında bilgilendirildi. Etkinlik boyunca çocuklara yönelik Mars yüzey aracı yapımı, su roketi, usturlap ve takımyıldız dürbünü yapımı gibi sayısız atölye çalışmaları gerçekleştirildi.

Ayrıca kampta EÜ Gözlemevi Müdürü Doç. Dr. Hasan Ali Dal ve Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Esin Sipahi tarafından “Uzayda Yaşam Arayışları” ve “Yıldızların Altında Astronomi Sohbetleri: Gökyüzünde Gezegenler” konulu açık hava konferansları ile katılımcılara bilgiler verildi. Gününün sonunda dileyen katılımcılar çadırlarını kurarak etkinlik alanında konakladı.  Etkinlik,  Yıldız Tepe’ye yapılan doğa yürüyüşü ile son buldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir