Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, Bergama ve Aliağa’da akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi

EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, ilçelerdeki akademik birimleri ziyaret etmeyi sürdürüyor

Rektör Budak, Bergama ve Aliağa’da akademisyen ve öğrencilerle bir araya geldi

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, periferide bulunan kampüsleri ziyaret etmeye devam ediyor. Bergama Meslek Yüksekokulu ve Aliağa Meslek Yüksekokulunu ziyaret eden Rektör Budak, meslek yüksekokullarının öğretim görevlileri, öğrenciler ve idari personel ile bir araya geldi. Ziyaretlerde Rektör Budak’a,  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan ile Bergama MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Nedim Çetinkaya ve Aliağa MYO Müdürü Doç. Dr. Sevil Şener eşlik etti.

Programı kapsamında ilk olarak Bergama Meslek Yüksekokulu kampüsünde incelemelerde bunan Rektör Budak,  akademik personel ile toplantı yaparak; eğitim öğretim, araştırma geliştirme, proje ve yayın, topluma hizmet ve sosyal sorumluluk alanlarında sürdürülen faaliyetleri değerlendirdi. Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu ve Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı ile birlikte öğrencilerle sohbet eden Rektör Budak, ardından fresko tekniği ile yapılan fresk duvar sanatı çalışmalarına katıldı.

Pandemi nedeniyle ilçe okulları ile çok sık bir araya gelemediklerini belirten Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Bundan sonraki dönemlerde bir aksilik olmazsa daha fazla bir araya geleceğiz. İnşallah bundan sonra eğitim öğretim pandemi öncesi gibi yüz yüze olacak. Bu benim kişisel fikrim ama yüz yüze eğitimin yerini hiçbir şey dolduramıyor. Bilgi çağı ve dijitalleşme çok önemli ama akademisyen ile öğrencinin sınıf ortamında bir arada olmasının yeri çok farklı. Hepimizin bu süreçte birbirimizin kıymetini daha iyi anladığına inanıyorum” dedi.

“Ülkemizin eğitimli insanlara ihtiyacı var”

Bergama Meslek Yüksekokulunda eğitim öğretim ve araştırma geliştirme ile ilgili birçok önemli gelişmenin olduğunu vurgulayan Rektör Budak,  “El birliği ile altyapımızı güçlendirmeye devam ediyoruz. Spor altyapımızı, beslenme ve barınma olanaklarımızı daha iyi noktaya taşıyoruz. Sizleri dinlemek için buradayız.  Sizlere tavsiyem,  ön lisans eğitiminizi bitirdikten sonra dikey geçiş ile lisansa tamamlamaya çalışın. Lisansüstü eğitime devam edin. Yabancı dilinizi geliştirin. Ülkemizin eğitimli insanlara ihtiyacı var. Üniversitemizde yeni bir uygulamayı hayata geçirdik. Ön lisans ve lisans programlarında öğrenimlerine devam eden öğrencilerin ders dışı araştırma, eğitim, sosyal-kültürel-sanatsal ve sportif etkinliklerini belgelendirerek Ek Gelişim Etkinlikleri (EGE Plus)  karnesi veriyoruz. Bu karne size özel. Sektöre başvurduğunuzda diplomanız ve mesleki yeterliliğinizin yanı sıra; diğer alanlarda da bir belgeniz olarak faydalı olacak. Özgeçmişinizi güçlendirecek. Özel sektörün sizlere çok ihtiyaç var. Üniversitemiz hem araştırma üniversitesi statüsü aldı hem de YÖKAK’tan tam kurumsal akreditasyon aldı. Uluslararası kalitede bir yükseköğretim kurumu olduk. Daha yapacağınız pek çok projemiz var. Sizler için ülkemiz için daha çok çalışmaya devam edeceğiz. Bu güzel ve sıcak ağırlamanız için hepinize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Bergama, bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor”

Bergama’nın kendine has özellikleri olan İzmir’in en kıymetli ilçelerinden birisi olduğunu söyleyen Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, “Tarihi ve coğrafi özellikleriyle, doğal güzellikleriyle çok müstesna bir ilçede yaşıyoruz. Aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası şehri olması sebebiyle gerçekten ülkemizin göz bebeği. Bergama çevresindeki gelişmeler ilçenin tarihini değiştirecek nitelikte. Özellikle ulaşımdaki gelişmeler şehrimizi daha farklı bir kimliğe büründürüyor. Bergama planlı bir şekilde ticaret ve sanayi şehri olma yolunda da ilerliyor. Organize Sanayi Bölgelerindeki doluluk oranlarının artması, katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretildiği bir serbest bölgenin kurulması yönündeki atılan adımlarla Bergama gelişiyor. Siz değerli öğrenciler okulu bitireceksiniz, belki birçoğunuz ilçemizden ayrılacak. Bizim dileğimiz Bergama’da kalmanız, Bergamalı olmanız. Burada iş hayatı çevresi oldukça hızlı gelişiyor ve değişiyor. Bergama, bu özellikleriyle bir dünya kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Bu kabuk değiştirmeyi inşallah sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Rektörümüz Prof. D. Necdet Budak’a değerli ziyaretleri için çok teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör Budak, gençlerle masa tenisi oynadı

Aliağa Meslek Yüksekokulunu da ziyaret eden Rektör Budak,  öğretim elemanları ve öğrencilerle görüştü. Öğrencilerin görüş ve taleplerini de dinleyen Rektör Budak, Aliağa Meslek Yüksekokulunun başta eğitim öğretim olmak üzere hem fiziki hem donanım altyapısını daha da güçlendirmeye devam edeceklerini söyledi. Öğrenciler tarafından gerçekleştirilen sosyal ve sportif etkinliklere de katılan Rektör Budak, gençlerle masa tenisi oynadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir