Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Kalite Öğrenci Toplulukları ilk kez Ege’de bir araya gelecek

Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) ve Ege Üniversitesi (EÜ) iş birliğinde yapılacak “Kalite Öğrenci Toplulukları Zirvesi” (KATO’22), 3-5 Haziran 2022 tarihlerinde Ege Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilecek. İlk kez EÜ ev sahipliğinde düzenlenecek olan zirvenin teması ise “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemine İlişkin Öğrenci Farkındalığı” olacak.

Yükseköğretim öğrencilerinin kalite güvencesi süreçlerine nitelikli katılımını sağlamayı, kalite öğrenci toplulukları arasındaki etkileşimi artırmayı ve toplulukların iş birliği yapmalarına olanak sağlamayı hedefleyen zirvede Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında yer alan 58 kalite öğrenci topluluklarının temsilcileri ile 75 farklı yükseköğretim kurumundan 250 katılımcı yer alacak.

YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muhsin Kar’ın da katılacağı programda Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün “Küresel Dönüşüm Kavşağında Türkiye İçin Gelecek Perspektifi”, Araştıran Okul Değerlendirme ve Akreditasyon Merkezi Kurucusu Prof. Dr. Mustafa Yavuz ise “Yükseköğretimde Yaratıcılık ve Yenilikçilik” başlıklı sunumlarını yapacaklar. “Yükseköğretimde Kalite Güvencesi Sistemi ve Öğrenci Katılımı” etkinliği ise YÖKAK Öğrenci Komisyonu Akademik Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Gonca Uludağ ve YÖKAK Öğrenci Komisyon Başkanı Mehmet Bora’nın katılımıyla gerçekleşecek.

Ege Üniversitesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyda Atalay’ın moderatörlüğünü yapacağı panelde; EÜ Akreditasyon kalite Yönetim Ofisi Birim Sorumlusu Prof. Dr. Hande Gürer Orman tarafından  “Akredite Bir Üniversitenin Kalitede Öğrenci Katılımına Bakışı” ve EÜ Öğrenci Konseyi Başkan Yardımcısı Oğulcan Baki tarafından “Akredite Bir Üniversitede Öğrenci Olmak: Avantajlar ve Fırsatlar” konulu sunumlar yapılacak.

Zirvede gönüllülük esasıyla çalışan kalite öğrenci topluluklarının çalışmaları plaketle ödüllendirilecek. Ayrıca topluluk üyesi öğrenciler yaptıkları çalışmaları anlatan sunumlar gerçekleştirecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir