Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Karşıyakalı çocuklar “Fen Bilimleri Şenliği” ile eğlendi

 Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Karşıyaka Belediyesi, Öğretmen Kulübü ve Fen Öğretmenleri Derneği (FENÖDER) iş birliğinde “Karşıyaka Fen Bilimleri Şenliği” düzenlendi. Mavişehir Tay Park alanında gerçekleştirilen etkinlikte, Karşıyaka’da yer alan ilkokullarda okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencileri doyasıya eğlendi.

Etkinliğin amacını anlatan EÜ Eğitim Bilimleri Fakültesi Temel Eğitimler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Pınar Çavaş, “Etkinliğimizin temel amacı özellikle dezavantajlı bölgelerde yer alan bazı devlet okullarında eğitim gören ilkokul öğrencilerinin fen okuryazarlığını artırmak, bilimsel süreç becerilerinin gelişimine katkıda bulunmak ve ileride bilimle ilgili bir meslek seçmeleri konusunda onları teşvik etmektir. Aynı zamanda fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla fen deneylerini ilkokul öğrencileri ile etkileşimli bir şekilde yaparak, yaşayarak öğrenmelerini sağlamayı hedefledik” diye konuştu.

Festival kapsamında Öğretmen Kulübü tarafından yazılan “Karşıyaka Macerası” kitabındaki etkinlikler, EÜ Temel Eğitimler Bölümü Sınıf Eğitimi Anabilim Dalında okuyan ikinci sınıf öğrencilerinin rehberliğinde yaklaşık 500 ilkokul öğrencisiyle birlikte gerçekleştirildi. Ayrıca öğrenciler, Ege Üniversitesi ve FENÖDER’in tasarladığı birbirinden farklı ve eğlenceli 21 Fen Bilimleri deneyini yapma fırsatı buldular. Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı öğretim üyeleri; Prof. Dr. Pınar Çavaş, Prof. Dr. Şengül Anagün ve Dr. Türkan Ercan Özaydın düzenledikleri fen atölyeleri ile etkinliğe katkı sundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir