Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Dekan Prof. Dr. Gürer Orhan, “Eczacılık insanoğlunun varlığı kadar eski bir meslek”

Ege Üniversitesinde “14 Mayıs Eczacılar Günü” kutlandı

 Dekan Prof. Dr. Gürer Orhan, “Eczacılık insanoğlunun varlığı kadar eski bir meslek”

Pelin Yeşil-Ece Gürtuna

Ege Üniversitesi (EÜ) Eczacılık Fakültesi ev Sahipliğinde “14 Mayıs Eczacılar Günü” kapsamında program düzenlendi. İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ), İzmir Eczacı Odası ve EÜ Eczacılık Fakültesi Mezunları Derneği iş birliğinde düzenlenen etkinlik, EÜ Eczacılık Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi. Etkinliğe, EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir, İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Tuncay Sayılkan, Emekli Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere’nin yanı sıra akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan EÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hande Gürer Orhan, eczacılığın, ilacın etkin madde sentezi, ilaç haline getirilmesi,  yan etkinlerinin araştırılması gibi geniş bir çalışma alanı olduğunu belirtti. Prof. Dr. Orhan, “Eczacılık mesleği, insanoğlu var olduğundan beri olan bir meslek. Gelişen teknolojiyle birlikte değişiyor ve ilerliyor. Ama her zaman için var olmaya devam edecek. Özellikle pandemi süreci, ilacın hayatımızdaki önemini ve ilaç üretiminde dışa bağlı olmamanın ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bize hatırlattı. Eczacılığın pek çok çalışma alanı mevcut. Toplumda en görünen yüzümüz serbest eczacılık. Bununla birlikte kamuda yasal düzenleyici kurum ve kuruluşlarda, hastanelerde, endüstride ve akademide eczacılar çalışabiliyor. Endüstri, mezun eczacılarımızın bir diğer çalışma alanı. Mezunlarımız, ilaç ve kozmetik endüstrisinde araştırma geliştirmeden üretime kadar çok farklı departmanlarda çalışabiliyorlar” diye konuştu.

İzmir’in ikinci Eczacılık Fakültesi

İKÇÜ Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mutlu Aytemir, “Mekteb-i Tıbb-i Şahane’de 14 Mayıs 1839 tarihinde ilk eczacı sınıfının açılmasının üzerinden 183 yıl geçmiş. 14 Mayıs tarihi 53 yıldır Eczacılık Günü olarak kutlanıyor. Biz de Kâtip Çelebi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi olarak Ege Üniversitesinin ardından İzmir’de kurulan ikinci eczacılık fakültesi olduk. 2018-2019 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerimizi aldık.  Genç ve nitelikli bir eğitim kadrosuna sahibiz. Eczacılık eğitimini daha ileriye nasıl götürebiliriz diye uğraşmanın heyecanı ve mutluluğunu yaşıyoruz. Toplam 360 öğrencimiz var” dedi.

“Meslektaşlarımızla gurur duyuyoruz”

İzmir Eczacı Odası Başkanı Eczacı Sayılkan ise “Covid döneminde aşılamayla ilgili vatandaşların kafalarındaki soru işaretlerini giderecek açıklamalar, duyurular yaptık. Tüm eczacı arkadaşlarım Türkiye’nin 28 bin 500 noktasında ‘aşı olun yoksa bu hastalıktan kurtulamayız’ çağrısı yaptılar. O da karşılık buldu. Ülkemizin dört yanında hem kamuda hem akademide hem hastane eczanelerinde, hem serbest eczanelerde özellikle pandemi sürecinde inanılmaz bir mesai verildi. Sağlık hizmetinin aksamaması için özveri gösterildi. Özellikle pandemi sürecinde katkılarından dolayı tüm meslektaşlarımızla gurur duyuyoruz. Bu gururu yaşatan tüm meslektaşlarımızın gününü kutluyoruz” diye konuştu.

Ödüllü akademisyenlere ve emektar üyelere plaket verildi

Açılış konuşmalarının ardından, Emekli Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere, “Türkiye’de İlaç Endüstrisinin Dünü ve Bugünü” konulu konferans verdi.  EÜ Eczacılık Fakültesi Uygulama Eczanesi önünde İzmir Eczacı Odası Halk Dansları Topluluğu zeybek gösterisi ve Türk Halk Müziği Korosu mini konseri yapıldı. Etkinlik sonunda 2021 yılında çeşitli kurum ve kuruluşlardan ödül alan Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi akademisyenlerine, meslekte 30’uncu ve 40’ıncı yılını dolduran üyelere ve emekli öğretim üyelerine plaket takdim edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir