Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Meslek Yüksekokulu öğrencileri Kariyer Günlerinde iş dünyasıyla buluştu

Seren Karaşahin – Ece Gürtuna – Beytullah Arabacı

İZMİR (Ege Ajans) – Ege Üniversitesi (EÜ) Ege Meslek Yüksekokulu ve İŞKUR iş birliğinde düzenlenen “Kariyer Günleri”nin açılış töreni yapıldı. Ege Meslek Yüksekokulu EGEM Salonu’nda yapılan etkinliğe;  EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Emre Ercan, İzmir Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meslek Fabrikası Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Anıl Kaçar, İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Etkinlik kapsamında öğrenciler, çeşitli firmaların açtığı stantları ziyaret ederek iş ve staj olanakları hakkında bilgi aldılar.

“Öğrencilerin işverenlerle buluşması için çabalıyoruz”

Ege Üniversitesi üst yönetimi olarak öğrencilerin işverenlerle buluşması için çabaladıklarını söyleyen EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Ege Meslek Yüksekokulu, öğrencilerimizin kariyerlerini iyi yönlendirebilmeleri için olanaklar sağlamaya devam ediyor. Üniversitemizin tüm birimlerinin diğer kurumlarla olan ilişkilerini geliştirmek için sürekli arayış içerisindeyiz. Kariyer Günleri de bu kapsamda değerlendirilebilecek etkinliklerden birisi. Bu etkinliğin gerçekleşmesine katkı sağlayan Ege Meslek Yüksekokulu başta olmak üzere İŞKUR’a, İBB’ye, paydaşlara ve sevgili öğrencilere teşekkür ederim” dedi.

Kariyer Günleri sanayicilerle nitelikli iş gücünü buluşturuyor”

Kariyer günleri boyunca öğrencileri birbirinden farklı etkinliklerle buluşturacaklarını söyleyen Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Emre Ercan “Bu etkinliği düzenleme amacımız, sanayicilerimiz ile öğrencilerimizi tanıştırarak hem öğrencilerimize staj ve iş imkânı sağlamak hem de sanayicilerimizin nitelikli eleman ihtiyaçlarını karşılamaktır. Öğrencilerimiz, bu tarz etkinlikler sayesinde kariyer planlamalarını doğru bir şekilde yönlendirebilmekte ve kendilerini geliştirmektedirler” diye konuştu.

“Olanaklarımızı toplumcu bir modelle gençlere ulaştırmak istiyoruz”

Konuşmasında İzmir Büyükşehir Belediyesinin gençlere yönelik mesleki faaliyetlerinden bahseden Anıl Kaçar, “İBB Meslek Fabrikası Şube Müdürlüğü’ne bağlı 29 kurs noktası var. Bu noktalarda 95 farklı branşta faaliyetler yürütüyoruz. Yine aynı şekilde Gençlik Çalışmaları ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğümüz aracılığıyla kente genç bakış açısını güçlendirmek, kentte gençliğin sözünü ve kürsüsünü ilerletmek adına çalışmalar yürütüyoruz. Bugün de Kariyer Günleri kapsamında, Ege Üniversitesinin bize sunduğu iş birliği doğrultusunda kamusal olanakları birlikte güçlendirmek, artırmak ve değerli katılımcılara kamusal olanaklarımızın tümünü toplumcu bir modelle ulaştırmak istiyoruz” diye konuştu.

“İŞKUR ve Ege Üniversitesi iki köklü çınar ağacıdır”

İŞKUR İzmir İl Müdürü Kadri Kabak ise “ İŞKUR, 1946 yılından bu yana ülkemizin istihdam politikalarına katkı sunan 86 yıllık bir çınar ağacıdır. Aynı şekilde Ege Üniversitesi de 1955 yılından beri tıpkı İŞKUR gibi istihdam politikalarına katkı sunmaktadır. Bu iki çınar ağacının gölgesinde Ege Meslek Yüksekokulu öğrencileri ile birlikte olmaktan büyük bir keyif duyuyoruz. Ülkemizin ve tüm dünyanın istihdam politikalarının belirlenmesi aşamasında sanayi, nitelikli iş gücü ve eğitimi bir araya getirebilmek açısından meslek yüksekokullarının önemli bir yeri vardır. Bu tür etkinliklerin öğrencilere çok büyük katkısı olacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından öğrenciler, düzenlenen kişisel gelişim seminerlerine katıldı. Seminerlerin sonrasında sanatçı Mehmet Demirkesen’in akustik performansı öğrencilere keyifli dakikalar yaşattı. “Kariyer Günleri” etkinlikleri ikinci gününde de çeşitli seminerler ve konserlerle devam edecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir