Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Hem Eğitim Mutfağı’nın açılışı yapıldı hem de Gastronomi Akademisi’nin temeli atıldı

EÜ Çeşme Turizm Fakültesi akademik altyapısını güçlendirmeyi sürdürüyor

 Hem Eğitim Mutfağı’nın açılışı yapıldı hem de Gastronomi Akademisi’nin temeli atıldı

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Eğitim ve Uygulama Mutfağı Açılışı ile Gastronomi Akademisi Temel Atma Töreni gerçekleştirildi. Çeşme Turizm Fakültesi kampüsünde düzenlenen programa AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Çeşme Kaymakamı Ünal Çakıcı,  Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’in yanı sıra EÜ üst yönetimi,  EÜ senato üyeleri, bağışçı Altındağ ailesi adına projenin mimarı Yetkin Altındağ ve Çeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Yeşim Tüzün Yüksel ile akademisyen ve öğrenciler katıldı.

Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Eğitim ve Uygulama Mutfağının yapımı tamamlandı. İnşaat, bakım ve onarım işleri Ege Üniversitesi Rektörlüğü tarafından yürütülen; malzeme ve ekipmanları iş dünyasının duayen ismi Rahmi Koç’un destekleri ile karşılanan Türkiye’nin en yeni “Gastronomi Eğitim Mutfağı” Ege Üniversitesi Çeşme Turizm Fakültesinde  açıldı. Ayrıca turizm fakülteleri arasında ilk olma özelliği taşıyan ve Amerika’da yaşayan Türk iş insanı Feyza Altındağ Shipley ile eşi Shipley Eğitim Vakfı Başkanı Richard Shipley’in bağışlarıyla yapılan “Gastronomi Akademisi”nin temeli düzenlenen törenle atıldı.

“Turizm sektörüne nitelikli işgücü kazandıracağız”

Programın açılışında konuşan Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bugün üniversitemiz, bölgemiz ve ülkemiz için çok faydalı çıktılar üreteceğine inandığımız Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Eğitim Mutfağı’nın ve Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi Akademisi’nin açılış törenini gerçekleştirmek için bir aradayız. Ege Üniversitesi, ülkemizde turizm bilincinin gelişimine katkı sağlamak, sektöre nitelikli insan gücü kazandırmak ve kültürel mirasımızı koruyarak gelecek kuşaklara aktarmak adına önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. Bu çalışmaların merkezi ise turizm sektöründe önemli bir potansiyeli barındıran Çeşme ilçemizdeki Turizm Fakültemizdir. 2019 yılında Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulumuzun Fakülteye dönüştürülmesiyle birlikte, üniversite yönetimi olarak buraya önemli miktarda kaynak aktarımı yaptık. Fakültemizin akademik yapılanmasına yönelik gerçekleştirdiğimiz katkılar ile fakültemizin bilimsel çeşitliliğini ve barındırdığı olanakları artıracak önemli adımlar attık. Bu yöndeki en önemli adımlarımızdan biri ise Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümümüzün açılışını gerçekleştirmek oldu. Ülkemizin gastronomi kültürüne sahip çıkmak ve benzersiz gastronomi hazinesine akademik tecrübemizi aktarmak üzere açtığımız bölümümüze; değer katmak için yatırımlarımıza devam ederek, fakültemizi emsallerinden ayıracak yenilikler ekliyoruz” diye konuştu.

“Bölgenin kalkınmasına önemli katkılar sunulacak”

Yeni akademik birimlerle fakülte öğrencilerinin uluslararası standartlarda eğitim alacağını ifade eden Rektör Budak,  “Ege Üniversitesi olarak başarılarımızın altında yatan en önemli faktör,  öğrencilerimizin eğitiminin sadece teoride kalmayarak uygulamaya dönük olarak gerçekleştirilmesidr. Bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Eğitim Mutfağı ve Gastronomi Akademisi sayesinde öğrencilerimiz uluslararası standartlarda eğitim alarak mesleki olarak tecrübelerini geliştirebilecek uygulama olanağına  kavuşacaklar. Özellikle temelini atacağımız Gastronomi Akademisi bizleri ziyadesiyle heyecanlandıran bir proje. 750 metrekarelik alana kurulacak akademide; ana derslik, kooperatif mutfağı, stüdyo mutfağı, zeytin işleme ve sıkım atölyesi, ekmek yapım atölyesi, peynir ve maya atölyesi, fuaye ve sunum alanı, iki adet sunum terası, gastronomi kütüphanesi ve toplantı odası yer alacak. Çeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ile işbirliği modeli geliştirilmesi ile de bir ilk olacak Gastronomi Akademisi içinde kooperatif üretim mutfağı da yer alacak. Böylece ülkenin ve bölgenin kalkınmasına ciddi katkılar sunulacak” diye konuştu.

Rektör Budak’tan hayırsever iş insanlarına teşekkür

Hayırsever iş insanlarına teşekkür eden Rektör Budak,  “Sürecin ilk anından itibaren bizlerle birlikte olarak Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi Akademisi’nin kuruluşu için 500 bin dolar bağışta bulunan Altındağ Ailesi ve Shipley Eğitim Vakfı Başkanı Richard Shipley’e projeyi bizzat takip ederek desteklerini esirgemeyen Feyza Altındağ Shipley’e yürekten teşekkür ederim. Ayrıca eğitim materyallerimizin sağlanması noktasında akademimize destek olan; başta Koç Holding Başkanı Rahmi Koç’a, Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı Fatih Ebiçlioğlu’na,  Arçelik Kurumsal Satış Yöneticisi Cüneyt Coşkun’a,  Arçelik Firması’ndan Rüya Erdem Deneçli’ye,  Çeşme Tarımsal Kalkınma  Kooperatifi  Başkanı  Yeşim Tüzün Yüksel’e ve tabi ki bu işin  gerçekleşmesi için yoğun mesai harcayan Çeşme Turizm Fakültesi  Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin’e ve  bu kıymetli projeye destek olarak gençlerimizin geleceğine ışık tutan herkese  ayrı ayrı teşekkür ediyor,  şükranlarımı sunuyorum. Bugün burada bulunarak heyecanımıza ortak olan tüm katılımcıları tekrardan sevgi ve saygıyla selamlıyor; Çeşme Turizm Fakültesi Gastronomi Akademisi ve Eğitim Mutfağımızın açılışının şimdiden ülkemiz,  bölgemiz ve üniversitemiz için hayırlı, uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

Eğitim faaliyetlerinin daha verimli ve kaliteli yürütülmesi adına önemli adımlar attıklarını belirten Çeşme Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilgehan Gültekin, “Gerek Uygulama Mutfağımız gerekse Gastronomi Akademimiz alanlarında örnek olacak nitelikte yatırımlar. Bu yatırımların hayta geçirilmesinde başta Fakültemizin kuruluşundan itibaren desteklerini her zaman arkamızda hissettiğimiz Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak olmak üzere değerli bağışçılarımız Altındağ ailesine, Koç Holding’e, milletvekillerimize, kaymakamımıza, Çeşme Tarımsal Kalkınma Kooperatifine ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Ak Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, “Ege Üniversitesi, köklü geçmişiyle ülkemize pek çok öğrenci yetiştirmiş bir üniversitemiz. Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi ile Ege Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve 100 bin öğrencinin katıldığı çok önemli bir kariyer fuarına imza attık. Tüm öğrencilerin gözünde Türkiye ile ilgili umutların daha da yeşerdiğini gördük. Gastronomi alanının gençlere açılmasına İzmir’in ve Ege Üniversitesinin ev sahipliği yapması çok kıymetli.  Bugün temelini atacağımız Gastronomi Akademisinin hayırlı olmasını diliyorum. Yatırıma destek olan bağışçı ailemize ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

EÜ Devlet Türk Musikisi Konservatuarı öğrencilerinden oluşan “Bizden Ezgiler” grubunun sahne aldığı programda, Türk Halk Müziği sanatçısı Turgay Başyayla,   Rektör Budak’ın isteğini kırmayarak  “Kerimoğlu” türküsü eşliğinde zeybek oynadı. Türkiye’nin başarılı şeflerinden Arçelik Yiyecek İçecek Proje Lideri Çağrı Burak Sağlam’ın açılışa özel performansı  ise misafirlerden tam not aldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir