Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, “YÖK Araştırma Üniversiteleri Toplantısı”na katıldı

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar öncülüğünde düzenlenen Yükseköğretim Kurulu Araştırma Üniversiteleri Toplantısı’na katıldı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Araştırma Üniversiteleri Toplantısı, Kayseri’de,  Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Erciyes Kültür Merkezinde düzenlenen toplantıya, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın yanı sıra YÖK Üyeleri ile 23 Araştırma Üniversitesi Rektörü katıldı.

Toplantıya katılarak bir sunum yapan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, YÖK’ün vizyonu kapsamında Ege Üniversitesinde oluşturulan araştırma ve geliştirme stratejileri ile sürdürülen çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Araştırma üniversitelerinin 11.Kalkınma Planı’nda belirlenen öncelikli alanlarda eşleştirmelerin yapıldığı toplantıda, Ege Üniversitesi sağlık, ileri teknoloji ve sosyal bilimler alanlarında eşleştirildi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar, toplantı ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarda “Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programımızda yaptığımız önemli düzenlemeleri, yenilikleri paylaşmak ve programda yer alan üniversitelerle genel bir değerlendirme yapmak amacıyla Kayseri’de ‘Araştırma Üniversiteleri Toplantısı’nı gerçekleştirdik. Toplantımızda, Araştırma Üniversitelerinin On Birinci Kalkınma Planı’nda yer alan öncelikli alanların yanı sıra yetkin oldukları sağlık, ileri teknoloji ve sosyal bilimler alanlarıyla da eşleştirilmelerine ilişkin sonuçları açıkladık. Kalkınma planlarında yükseköğretim kurumlarına ilişkin yer alan hedefler bizim için önem arz etmektedir. Bu kapsamda, üniversitelerin yüksek katma değerli çıktılar üretimini desteklemek ve kapasitelerini geliştirmek için gayret sarf ediyor ve ülkemizin ihtiyaçlarını gözetiyoruz. Araştırma Üniversitelerimiz özgün vizyonlar inşa edebilmeliler. Genel anlamda toplumdaki tüm paydaşlarının sorunlarına ve beklentilerine araştırma odaklı girişimci çözümler arayabilmeli ve nihayet ulusal ve uluslararası çapta lider araştırmacılar yetiştirebilmelidir. Önümüzdeki günlerde özellikle araştırma üniversitelerimizi yakından ilgilendiren önemli mevzuat düzenlemelerinin müjdelerini de sizlerle paylaşacağız. Bu vesileyle, bir kez daha Araştırma Üniversitelerine sağlamış olduğu cömert destekler dolayısıyla Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a üniversiteler adına teşekkür etmek isterim. Bu adımın hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerine yer verdi.

“YÖK’ün vizyonu doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın önderliğinde, TÜBİTAK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal ve Araştırma Üniversitelerinin Rektörlerinin katılımları ile Erciyes Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Yükseköğretim Kurulu Araştırma Üniversiteleri

Toplantısı’na katıldık. YÖK’ün Araştırma Üniversiteleri vizyonu doğrultusunda 11. Kalkınma Planı’ndaki öncelikli alanlardan sağlık, ileri teknoloji ve sosyal bilimler alanlarında eşleştirildik. Katma değeri yüksek sonuçlar verecek bu vizyon doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. YÖK vizyonu kapsamında oluşturulan araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda, üniversitemizde sürdürdüğümüz çalışmalar hakkında bilgi paylaşımında bulunduk. Göreve başladığımız günden bu yana üniversitemize vermiş olduğu desteklerden dolayı başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar’a ve TÜBİTAK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal’a bir kez daha şükranlarımı sunuyorum. Oldukça verimli geçen program vesilesiyle alınan kararların ülkemize, üniversitelerimize ve üniversitemize hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir