Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü etkinliklerine katıldı

EÜ’lü öğrenciler şehitlerin huzurunda

Rektör Budak, Çanakkale Zaferi’nin 107’nci yıl dönümü etkinliklerine katıldı

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğündeki öğrenciler, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümü dolayısıyla şehitlik ziyaretinde bulundu. Rektör Budak ve Egeli öğrenciler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleştirilen “1915 Çanakkale Köprüsü” ve “Malkara – Çanakkale Otoyolu” töreni ile Çanakkale Şehitler Abidesi’nde düzenlenen  “18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi” programına katıldı. Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, söz konusu vatan toprağı olduğunda, Türk Milletinin azim ve karalılığını tüm dünyaya gösterdiği Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde, vatan ve milleti için canını feda eden kahraman ecdadı anmak için Egeli gençlerle birlikte şehitlerin huzurunda olduklarını söyledi.

Ege Üniversitesi öğrenci konseyi üyeleri, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etti. Rektör Budak ile birlikte Çanakkale Zaferinin yaşandığı toprakları gezen öğrenciler, zaferin 107’ncı yılında duygu ve gurur dolu anlar yaşadı. Rektör Budak ve Egeli gençler günün anlam ve önemine istinaden düzenlenen resmi törenlere de katılarak sembolik  şehit mezarlarına karanfil bıraktı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Ege Üniversitesi olarak öğrencilerimizle birlikte, bu cennet vatanı bizlere miras bırakan ecdadımızın kanları ile suladığı Çanakkale Zaferi’nin kazanıldığı yerdeyiz. Çanakkale’de elde ettiğimiz bu zafer, Türk Milletinin istiklal ve istikbali uğruna verdiği mücadeleyi tüm dünyaya gösterdiği bir destandır. İmkansızlıklar içinde tarihin akışını değiştiren, bağımsızlığı için canını vermekten çekinmeyen kahraman milletimizin destansı mücadelesini her yıl olduğu gibi bu senede yerinde idrak ediyoruz. Hem aziz şehitlerimizi anıyor hem de o günün koşullarını, yaşanan zorlukları gençlerimizle birlikte anlamaya çalışıyoruz. ‘Çanakkale geçilmez’ ruhunun şanlı bayrağımız dalgalandıkça var olacağına yürekten inanıyorum. Ege Üniversitesi olarak milli değerlere sahip çıkarak bu zaferlerin önemini anlatmaya ve gelecek nesillere taşımaya her zaman devam edeceğiz” diye konuştu.

Devlet erkanının  yoğun katılımlarıyla gerçekleştirilen resmî törenlere de katıldıklarını ifade eden Rektör Budak, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla Çanakkale Şehitler Abidesi’nde gerçekleştirilen 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi programı ile 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara- Çanakkale Otoyolu törenine öğrencilerimiz ve çalışanlarımızla birlikte katılma şerefine nail olduk. Dualarla açılan köprümüzün vatanımıza, milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Söz konusu vatan toprağı olduğunda, Türk Milletinin azim ve kararlılığını tüm dünyaya gösterdiği Çanakkale Zaferi’nin 107. yıl dönümünde, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanı canından aziz bilen tüm şehitlerimizi rahmet ve şükranla, gazilerimizi saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

Program kapsamında; Eceabat, Anzak Koyu, Kanlı Sırt, 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Kemalyeri, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Müzesi, Alçıtepe Hilal-i Ahmer Saygı Yeri, Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı, Mecidiye ve Namazgah Tabyaları ile Kilitbahir Kalesi ziyaret edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir