Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türk yükseköğretiminin süper ligine yükseldi

EÜ Araştırma Üniversitesi oldu

Türk yükseköğretiminin süper ligine yükseldi

Türkiye’nin yükseköğretimdeki saygın markası Ege Üniversitesi, Yükseköğretim Kurulunun belirlediği 20 araştırma üniversitesinden birisi oldu. Ege Üniversitesi yapılan değerlendirmede 11’inci sırada yer aldı.

YÖK tarafından hayata geçirilen  “İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Projesi” kapsamında alınan yeni kararlar Ankara’da gerçekleştirilen Araştırma Üniversiteleri Toplantısında kamuoyu ile paylaşıldı.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve YÖK Başkanı Erol Özvar’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen toplantıya, ilgili kurum başkanları, YÖK Üyeleri ile Araştırma Üniversitelerinin Rektörleri ve ilgili Rektör Yardımcıları katıldı.

Ege Üniversitesinde, Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’ın öncülüğünde içselleştirilerek bir kültüre dönüşen bilim üretme ekosistemi meyvelerini vermeye devam ediyor. Eğitim öğretimden araştırma geliştirmeye, toplumsal katkıdan uzaktan öğretime,  dijitalleşmeden yapay zekâya, yönetim sisteminden uluslararasılaşmaya kadar pek çok alanda hayata geçirilen nitelikli projeler ve yenilikçi uygulamalarla Türk yükseköğrenimine öncülük eden Ege Üniversitesi; ülkemizde bir ilki başararak YÖKAK’tan beş yıllık tam kurumsal akreditasyon almasının ardından şimdi de adını araştırma üniversiteleri arasına yazdırdı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar ve YÖK Yürütme Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan’ın açılış konuşmalarıyla başlayan toplantıda Araştırma Üniversitelerinin İlanı ve Berat Takdimi yapıldı. EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Araştırma Üniversitesi Beratını Bakan Mustafa Varank ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın elinden aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, bilginin ve teknolojinin üretildiği, nitelikli insan kaynağının yetiştiği üniversitelerin, Türkiye’nin gelişip kalkınmasında hayati bir role sahip olduğunu belirtti. Göreve geldiklerinden bu yana üniversitelerin gelişimini hızlandıracak çok önemli atılımlar yaptıklarını ifade eden Varank, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yüksek öğretim alanında büyük reformlara imza attıklarını söyledi. Küresel rekabetin bugün ulaştığı noktada, üniversitelerin artan katkısının bir beklentiden ziyade bir zorunluluk halini aldığına dikkati çeken Varank, 21. Yüzyıl’da ekonomilerin çok karmaşık sorunlarla sınandığına işaret etti.

Varank, salgın hastalıklardan iklim değişikliğine, enerji ve gıda arz güvenliğinden dijitalleşmeye kadar birçok alanda büyük sorun ve ihtiyaçların yenilikçi çözümler gerektirdiğini vurgulayarak, “İşte bu noktada, başta üniversiteler olmak üzere tüm araştırma kurumlarına toplumun inovasyon ihtiyacını karşılamak adına önemli görevler düşüyor. Ancak geleneksel anlayışların bu kompleks sorunlara çözüm üretemeyeceği de bir gerçek olarak karşımızda. Bu nedenle yükseköğretim sisteminin dünya genelinde büyük bir dönüşüm içinde olduğunu gözleyebiliyoruz. Artık üniversitelerin tek tip teorik eğitimler verilen izole yapılar olma dönemi bitmiştir. Tam tersine bu kurumlar, belli alanlara odaklanarak çevrelerindeki ekonomik ve sosyal hayatla daha fazla iç içe oluyor ve birçok yeniliğe öncülük ediyor. Hal böyle olunca, bizim üniversitelerimizin de tekdüzelikten uzaklaşması ve bir misyon farklılaşmasına gitmesi büyük önem arz ediyor” dedi.

Son 5 yılda üniversitelerdeki projelere 3 milyar lira destek

Bakan Varank, Milli Teknoloji Hamlesi vizyonunun, yeni dönemdeki sanayi ve teknoloji politikalarının yol haritasını oluşturduğuna işaret ederek, “Cumhurbaşkanımız öncülüğünde oluşturduğumuz bu vizyonla ülkemizi kritik teknolojilerin pazarı değil, üreticisi konumuna getirmekte kararlıyız. Yüksek teknoloji, girişimcilik ve beşeri sermaye bu vizyonu gerçekleştirebilmenin şifreleri. Üniversitelerimiz tüm bu alanların ana aktörlerinden biri” diye konuştu.

Bakanlık olarak üniversitelere ve araştırmacılara çok önemli destekler sağladıklarını vurgulayan Varank, “Son 5 yılda üniversitelerimizde yürütülen 10 binin üzerinde projeye yaklaşık 3 milyar lira destek verdik. Bu desteklerin yüzde 47’si araştırma ve aday araştırma üniversitelerimize sağlandı” dedi.

Bakan Varank, 19 yıldır yürüttükleri tüm çalışmaları veriye dayanan bilimsel temelli bir anlayışla sürdürdüklerini aktararak, “Önümüzdeki dönemde de en büyük paydaşımız olan, bilginin merkezi üniversitelerimizin gelişimi için yoğun çaba göstereceğiz. Yükseköğretim sistemimizi bölgemizin ve dünyanın çekim merkezlerinden biri haline getirmek için çalışacağız. Eldeki bilgi birikimini en verimli şekilde ekonomiye aktararak teknolojik gelişimimizi siz değerli bilim insanlarının ve gençlerimizin öncülüğünde devam ettireceğiz” değerlendirmesinde bulundu. Varank, YÖK ile sıkı bir koordinasyon içerisinde çalışmalarını sürdürdüklerini dile getirerek, “Önümüzdeki dönemde YÖK ile birlikte Türkiye’de iki ana dal olan hem bölgesel kalkınma hem de araştırma üniversitelerini daha iyi noktalara taşımak, bilim insanlarının önünü açmak, üniversiteleri daha fazla cazibe merkezi haline getirmek için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

YÖK Başkanı Erol Özvar, Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşma Projesini “Araştırma Üniversiteleri ve Bölgesel Kalkınma Odaklı Üniversiteler” olmak üzere iki koldan yürüttüklerini söyledi. Yükseköğretim kurumlarının daha şeffaf, hesap verebilir ve her düzeyde daha fazla sorumluluk almaları gerektiğini dile getiren Başkan Özvar, program kapsamında yer alan üniversitelerin performanslarının YÖK bünyesinde oluşturulan İzleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde yıllık olarak takip edildiğini ifade etti.

Bu yıl YÖK tarafından Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programında önemli değişiklikler yapıldığını söyleyen Özvar, “Bundan sonra Araştırma Odaklı Misyon Farklılaşması Programında 20 devlet üniversitesi ile 3 vakıf üniversitesi yer alacaktır. Aday Araştırma Üniversitesi statüsü kaldırılarak, program kapsamında yer alan tüm üniversiteler “Araştırma Üniversitesi” olarak adlandırılacaktır. Araştırma üniversiteleri performanslarına göre A1, A2 ve A3 olmak üzere 3 performans grubuna ayrılacaktır. Araştırma üniversitelerinin performansları düzenli olarak YÖK bünyesinde kurulmuş olan İzleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından takip edilecektir. Araştırma üniversitelerine sağlanması planlanan tüm destekler yer aldıkları performans grubuna göre farklılaştırılacaktır” dedi.

Konuşmasının sonunda, araştırma üniversitesi etiketi almaya hak kazanan tüm üniversiteleri tebrik eden Özvar, “Sonucun üniversitelerimiz, yükseköğretim sistemimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

EÜ’den bir başarı hikâyesi daha

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Bölgemizin ilk yükseköğretim kurumu olarak 66 yıl önce temelleri atılan Ege Üniversitesi, köklü tarihine yakışır yeni başarı hikâyeleri yazmayı sürdürüyor. Bölgemize ve ülkemize hizmet veren öncü akademik birimleri, ulusal ve uluslararası indekslerdeki yükselişi, dünyanın her köşesinde başarılarıyla adından söz ettiren mezunları, bilime tam bir adanmışlıkla katkı sağlayan akademisyenleri ile kurulduğu ilk günkü heyecan, gayret ve inançla çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi;   Türkiye için yeni bir misyonu üstlenmenin haklı gururunu yaşıyor. Üniversitemiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından YÖK’ün ‘İhtisaslaşma ve Misyon Farklılaşması Projesi’ kapsamında açıklanan Araştırma ve Aday Araştırma Üniversiteleri arasında 5 aday araştırma üniversitesi içinde yer almıştı. Aday üniversite statüsünü aldığımız günden itibaren en büyük hedefimiz araştırma üniversiteleri arasında yer almak oldu.  Üniversitemizin hedef ve stratejilerini, misyon ve vizyonunu yeniden oluşturarak bu hedef doğrultusunda çalışmalarımıza yön verdik. Çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yoğunlaştırarak YÖK’ün koyduğu kriterleri tek tek yerine getirmeye başladık. TÜBİTAK kapsamında en çok proje yapan üniversite olduk. Bölümlerimizi ve laboratuvarlarımızı akredite ettik, etmeye devam ediyoruz. Sanayi kuruluşları ve diğer kamu kurumları ile işbirliklerimizi artırdık. Uluslararası alanda yapılan sıralamalarda ülkemizi temsil ederek adımızı dünyaya duyurduk. Ar-Ge ve inovasyon iklimini oluşturarak model ve patent çalışmaları yaptık. Politikalarımızı kararlı bir şekilde uygulayıp önemli başarılara imza attık. Kalite ve araştırma politikamızı kurumsal bir kültüre dönüştürdük. Sürdürülebilir bir ekosistem oluşturduk. Kaliteyi ve yenilikçiliği önemseyerek; şeffaf, katılımcı ve rekabetçi yönetim anlayışıyla tüm paydaşlarımızla birlikte hayata geçirdiğimiz yoğun çalışmaların başarılı sonuçlarını da bir bir alıyoruz. Türkiye’de bir ilki başararak YÖKAK’tan beş yıllık tam kurumsal akreditasyon almamızın ardından şimdi de YÖK tarafından belirlenen ülkemizin 20 araştırma üniversitesi arasında 11’inci sırada yer aldı” diye konuştu.

“Ülkemizin hedefleri doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz”

Araştırma Üniversiteleri Projesinin amaçlarından bahseden Rektör Budak, “Ülkemizin ilk üniversitelerinden biri olarak, bugün ulusal ve uluslararası arenada adından başarılarla söz ettiren güçlü ve köklü bir üniversite olmanın haklı kıvancını yaşıyoruz.  Şunu belirtmek isterim ki bu başarı bizlere, mensuplarımıza ayrı bir sorumluluk ve görev yüklüyor. Bu görevi de en iyi şekilde başarı ile yerine getireceğimizden hiçbir şüphem yok. Araştırma Üniversiteleri Projesi, ülkemizin ihtiyaç ve hedefleri doğrultusunda üniversitelerin belirli alanlarda araştırma odaklı uzmanlaşmalarını hedefliyor. Ege Üniversitesi olarak bu hedef doğrultusunda üniversitemizin bilimsel çalışmalarını daha nitelikli hale getirip daha ileri noktalara taşıyacağız. Ülkemizin öncelikli alanları ve hedefleri kapsamında daha çok nitelikli bilgi üreteceğiz, araştırma yetkinliği yüksek doktoralı insan kaynağı yetiştireceğiz, multidisipliner bir anlayışla ulusal ve uluslararası iş birliklerimizi artıracağız, uluslararası derecelendirme sistemlerinde görünürlüğümüzü ve bilinirliğimizi artıracağız. Türkiye’nin, dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yer alması için yerli ve milli teknoloji hamlesine daha çok katkı sunacağız. Üniversitemizi, ülkemizin ve dünyanın en önemli bilim üretim markası haline getirene kadar gece gündüz demeden çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz. Bu vesileyle desteklerini bizlerden esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a ve YÖK Başkanımız Sayın Prof. Dr. Erol Özvar Hocamıza bir kez daha teşekkür ediyorum. Üniversitemizin bu tarihi başarısına katkı sağlayan tüm mensuplarımızı tebrik ediyor, şükranlarımı sunuyorum” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Araştırma Üniversitelerinin rektörlerine program beratları Bakan Varank ve YÖK Başkanı Özvar tarafından takdim edildi.

Toplantının öğleden sonraki bölümünde YÖK Başkanı Özvar’ın başkanlığında programdaki üniversite rektörleriyle birlikte program kapsamında genel değerlendirmelerin yapıldığı toplantı gerçekleştirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir