Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

ÇEVMER’den “Biyogaz Tesisi Laboratuvarı’nda Kritik Parametreler ve Önemi” Semineri

Duygu Kuru-Berr Celis Aslan-Baran Gasgar

Ege Üniversitesi Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından Perşembe Seminerleri kapsamında  “Biyogaz Tesisi Laboratuvarı’nda Kritik Parametreler ve Önemi” konulu seminer gerçekleştirildi. Moderatörlüğünü ÇEVMER Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Armağan Kınal’ın yaptığı semineri Kimya Mühendisi Kübra Bacak verdi. Etkinliğe EÜ Mühendislik Fakültesi Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Nuri Azbar, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Her maddenin yüksek dozda toksik etkisi olduğunu söyleyen Kübra Bacak,  “Her şeyin zehir olduğunu biliyoruz, mühim olan kullanılan dozdur. Yüksek azot konsantrasyonuna uyum sağlamamış bir fermantasyon sistemi için amonyak engelleme değerleri 80 ile 250 miligramdır, fakat ph değerine ve fermantasyon sıcaklığına bağlı olarak bu değerler değişebilir. Aynı şekilde amonyak ve azotlu bileşikler için de bunu söyleyebiliriz. Anaerobik bakteriler için en önemli besin maddeleri karbon ve azottur. Mikroorganizmalar, karbonu enerji kaynağı olarak kullanırken azot ise yeni hücreler oluşturabilmek için yapı malzemesi olarak değerlendirir” dedi.

Bir maddenin canlı bir organizmaya zarar verme derecesini o maddenin toksisitesi olarak tanımlayan Bacak, “Bakterilerin gelişmesi için nitrat, bakır, krom, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko gibi maddelere iz miktarlarda ihtiyaç vardır. Bu maddeler yüksek miktarlarda toksik etkisi olabilen maddeler olması nedeni ile biyogaz tesislerinde sürekli izlenmeli ve fermantasyon tankındaki derişimleri kontrol edilmelidir. Krom, nikel, kurşun gibi metaller ağır analiz metalleridir ve bu ağır metal analizlerini İndüktif Eşleşmiş Plazma –Optik Emisyon Spektrometresi (ICP OES) cihazını kullanarak yapabiliriz. Çok sayıda örneğin hızlı bir şekilde ölçülebilmesine olanak tanıyan bu sistem ile içme suları, atık sular, bitki materyalleri, tarım ürünleri, toprak, gübre ve gıda ürünlerinin analizlerini yapabilmekteyiz” diye konuştu.

Kübra Bacak, “Anaerobik Biyoteknoloji ile biyogaz üretimi yaygın kullanılan bir teknolojidir. Bitkisel veya hayvansal kaynaklı atıklardan biyogaz üretimi yapan tesisler için laboratuvarda yapılan analiz ya da sahada yapılan ölçümler çok önemlidir. Aynı zamanda Anaerobik Fermantasyon Prosesi yönetimi için kritik parametrelerin düzenli bir şekilde takip edilmesi de önem arz etmektedir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir