Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Egeli bin 406 genç mühendis kep attı

EÜ Mühendislik Fakültesi 43. ve 44. dönem mezuniyet töreni gerçekleştirildi

Egeli bin 406 genç mühendis kep attı

Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi 43’üncü ve 44’üncü dönem mezunlarını sektöre uğurladı. Genç mühendislerin Covid-19 pandemisi dolayısı ile 1,5 yıldır yapılamayan mezuniyet töreni, EÜ Tören Şölen Alanında gerçekleştirildi.

Pandemi kuralları dikkate alınarak yapılan törene Ege Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Atılgan, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hasan Yıldız, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Bahattin Tanyolaç, Doç. Dr. Ayhan Nuhoğlu, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı. Törende konuşan EÜ Rektör Yardımcı Prof. Dr. Hakan Atılgan genç mühendisleri tebrik ederek yaşamlarında başarılar diledi. Prof. Dr. Atılgan, dereceyle mezun olan mühendislere diplomalarını verdi.

Göreve geldiği günden itibaren Ege Üniversitesinde hayata geçirdiği yenilikçi projeler ve öğrenci odaklı uygulamalardan dolayı Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a, öğrenciler adına teşekkür ederek konuşmasına başlayan Dekan Prof. Dr. Hasan Yıldız,  Mühendislik Fakültesinin 9 bölümünden, bin 406 öğrenciyi sektöre uğurladıklarını ifade etti.

Dekan Prof. Dr. Yıldız, “Yaklaşık 4 yıl önce, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesini tercih edip gelen siz sevgili genç mühendisler, bugün sizin kıvanç, gurur ve mutlu gününüzdür. Acısıyla, tatlısıyla, koca bir üniversite hayatını bugün bitiriyorsunuz. Bu süre içerisinde, azminizle, sabrınızla, zekânızla çalışıp, çaba sarf ettiniz ve bugün hak etmiş olduğunuz mühendis unvanı aldınız. Bazen sıkıldınız, yoruldunuz, zorlandınız ama yılmadınız, pes etmediniz. İstediniz, azmettiniz ve işte başardınız. Burada olan bizler, hepinizi yürekten tebrik ediyoruz” dedi.

“Yurt sevgisi ona hizmet ile ölçülür”

Prof. Dr. Yıldız, “Sevgili gençler, artık üniversite eğitim hayatınızın sonuna geldiniz. Sizi bekleyen yeni bir hayata kanat çırpacaksınız. Ama unutmayın, her bitiş yeni bir başlangıçtır. Meslek hayatınıza başlayacaksınız. Toplumsal hayata şimdi bir mühendis olarak katılacaksınız. Burada aldığınız bilgi ve birikimle de kişisel kariyerinize devam edeceksiniz. Hayattaki beklentileriniz, kariyer planlarınız ve daha birçok şey, yeni bir başlangıç olacak sizler için. Bundan sonraki hayatınızda bir stratejik planınız olmalı. Neredeyim ve nerede olmak istiyorum diye sormalısınız. Sizi belirleyeceğiniz hedefe taşıyabilecek çabanız olmalı. Tüm bunları yaparken ilkeleriniz olmalı, geleceğe dair vizyonunuz ve ufkunuz olmalı. Azim ve kararlılıkla, ülkenin ve dünyanın değişimini iyi okuyarak bu ülkeye hizmet etmek için çok çalışmalısınız. Ulu önderimiz Atatürk’ün ‘Yurt sevgisi ona hizmet ile ölçülür’ deyişi hepimizin ilkesi olmalıdır. Mühendislik unvanınızı ve yetkilerinizi ülkemizin ve insanlığın geleceğine faydalı, dürüst, vicdanlı ve nitelikli projelerde kullanacağınıza inanıyoruz ve güveniyoruz. Yolunuz ve bahtınız açık olsun” diye konuştu.

Törene katılan ailelere de seslenen Prof. Dr. Yıldız, “Bu süreçte sizler belki herkesten çok yoruldunuz, maddi manevi zorluklar yaşadınız ama hiç bir desteği de esirgemediniz. Çocuklarınızın başarılı olması için, bazılarınız onlardan uzak ama onları bir an bile aklınızdan çıkarmadan ne gerekiyorsa yaptınız. Sizlerin emeği de hakkı da ödenmez” dedi.

Konuşmaların sonrasında Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve bölümlerini birincilikle bitiren genç mühendisler, plaket ve ödüllerini EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Hakan Atılgan’dan ve Dekan Prof. Dr. Hasan Yıldız’dan aldı. Törende mezun olan bin 406 mühendis, keplerini fırlatarak mezuniyetlerini kutladılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir