Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Dünya akademisyenleri etik gazetecilik için birleşti

 Tüm dünyadan iletişim akademisyenleri gazetecilik etiği için birleşti. Dünyanın farklı ülkelerinden iletişim akademisyenlerinin birer bölüm yazdığı ve İngiltere’nin saygın yayınevlerinden Routledge tarafından yayımlanan “Gazetecilik Etiği” isimli kitapta Türkiye’den de iki akademisyen yer aldı.

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyadan gazetecilik akademisyenlerinin üzerinde çalıştığı “Journalism Ethics”  adlı kitapta Türkiye’den Ege Üniversitesi (EÜ) İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şadiye Deniz ve İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Korap Özel’in birlikte yazdığı bir bölüm de yer aldı. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Dilek Takımcı, “Medya etiği alanında kaynak niteliği taşıyacak esere katkılarından dolayı akademisyenlerimizi tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum” dedi.

ABD ve İngiltere başta olmak üzere dünyanın pek çok ülkesinden akademisyenlerin birer bölümle katkıda bulunduğu kitap, İngiltere’nin saygın yayınevlerinden Taylor & Francis Group bünyesindeki Routledge Yayınevi tarafından yayımlandı.

EÜ İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz ve İKÇÜ Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Korap Özel kitapta, “İntihar haberleri ve şiddetin pornografik sunumu” başlıklı bölümü yazdı. Araştırmacılar, çalışmalarında intihar haberlerinin kopya intiharlara yol açabildiğini hatırlatarak, özellikle intihar yöntemi, intihar mektubu gibi içeriklerin haberlerde kullanılmaması gerektiğine dikkat çekti. Televizyon ve basılı gazetelerde intihar haberlerini kullanmama yönünde bir konsensüs olmasına karşın dijital basında intihar haberlerinin daha sık kullanıldığına vurgu yapan araştırmacılar, kamuoyuna mal olmuş kişiler ve şüpheli intihar vakaları dışında intiharın haberleştirilmemesi gerektiğine işaret etti. Dr. Deniz ve Dr. Korap Özel, toplumun bilgi edinmesi gereken istisna durumlarda ise bu haberlerin mutlaka Dünya Sağlık Örgütü’nün intihar haberlerine ilişkin ilkeleri ve gazetecilik meslek normlarına uygun kullanılmasını önerdi.

Editörlüğünü İngiltere’deki St. Mary’s Üniversitesi’nden Prof. Dr. Karen Sanders ve Sheffield Üniversitesinden Lada Price ile ABD’nin St. Thomas Üniversitesinnden Prof. Dr. Wendy N. Wyatt’ın yaptığı kitap, gazetecilik etiği alanındaki en kapsamlı kitaplardan biri oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir