Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Arkeoloji biliminin duayen hocası Prof. Dr. Çilingiroğlu son yolculuğuna uğurlandı

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü emekli öğretim üyesi ve eski dekanı Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu son yolculuğuna uzun yıllar hizmet ettiği fakültesinden uğurlandı.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi eski dekanlarından Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu için cenaze töreni düzenlendi. Edebiyat Fakültesi bahçesinde düzenlenen cenaze törenine EÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer, Yaşar Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Ahmet Yiğitbaşı, Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü, dekan yardımcıları, akademisyenler, Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun eşi Mukadder Çilingiroğlu, kızları Şölen Çilingiroğlu ve Çiler Çilingiroğlu Ünlüsoy, ailesi, sevenleri ve öğrencileri katıldı.

Cenaze töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Ersan, “Edebiyat Fakültemiz bugün bir çınarını, duayen bir hocasını daha uğurluyor. Altan hocamı ikinci dekanlığı döneminde yakından tanıma fırsatı buldum. Hocamızla çalışma fırsatı bulduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Hocaların hocası yetiştirdikleri öğrencileri ve eserleri ile yaşamaya ve anılmaya devam edecek. Altan hocamızı rahmetle ve minnetle anıyor, değerli ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Ayönü ise “Hakkında en zor konuşma yapılacak konu hiç şüphesiz ölümdür. Hayatta iken insan çeşitli zorluklardan dolayı belki sürekli şikâyet etse de özellikle yaşamda bir amacı bir hedefi olan insanlar daha fazla yaşamak sevdikleri ile daha fazla vakit geçirmek isterler. Son kaçınılmaz olsa da her ölüm aslında erkendir, anidir. Altan hocamızın ölümü de bu anlamda erkendi. Yapacak belki çok daha fazla işleri vardı. Kendisi ile bir arada çalışma olanağı bulduğum için oldukça gururluyum. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum” dedi.

Ayrıca törende Prof. Dr. Çilingiroğlu ailesi adına Zafer Baki, öğrencileri adına Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilimdalı öğretim üyesi Doç. Dr. Zafer Derin, dostu ve meslektaşı Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Veli Sevin konuşma yaptı.

 Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu’nun naaşı Bornova Bilal Saygılı Camiinde kılınan cenaze namazının ardından Urla Kuşçular Devederesi Mezarlığında defnedildi.

Prof. Dr. Altan Çilingiroğlu kimdir?

Altan Çilingiroğlu 29 Şubat 1945’de Trabzon Sürmene’de doğdu. 1965 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Klasik Arkeoloji Bölümü’nde eğitimine başladı. 1972 yılında yüksek lisans ve doktora öğrenimini yapmak üzere Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı burs ile İngiltere’de Manchester Üniversitesi’ne giderek Sir Charles Burney ile çalıştı. 1977 yılında Erzurum- Atatürk Üniversitesi’nde akademik hayatına başladı. 1980 yılında Ege Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü’nde göreve başlayan Çilingiroğlu, Profesör unvanını aldıktan sonra 1986 yılında Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı’nı kurdu.

Altan Çilingiroğlu, emekli olduğu 2013 yılına kadar Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesinde iki dönem dekanlık görevi ve çeşitli idari görevler üstlendi. 2007 yılından itibaren Yaşar Üniversitesi mütevelli heyeti üyeliği yapan Altan Çilingiroğlu, bugün Türkiye’nin birçok üniversite ve müzesinde görev yapan akademisyen ve arkeolog yetiştirdi. Çilingiroğlu, Anadolu Arkeolojisine bulunduğu sayısız katkı nedeniyle 2003 yılında Aydın Doğan Vakfı Arkeoloji Ödülü ve 2005 yılında TÜBİTAK Özendirme Ödülü ile onurlandırıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir