Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Prof. Dr. Koçar, “Rapor, biyogaz sektörüne yönelik rehber niteliği taşıyor”

EGE BESTMER’den “İzmir’de Biyogaz ve Organik Gübre Üretimi Potansiyeli” Raporu 

Prof. Dr. Koçar, “Rapor, biyogaz sektörüne yönelik rehber niteliği taşıyor”

Ege Üniversitesi Biyokütle Enerji Sistemleri ve Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (BESTMER) tarafından hazırlanan “İzmir’de Biyogaz ve Organik Gübre Üretimi Potansiyeli” raporu, İzmir Kalkınma Ajansı’na sunuldu. Raporda; yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılmasına, kırsal alanlarda yeni istihdam olanaklarının oluşturulmasına ve temiz enerjide yerli ekipman üretim fırsatlarının değerlendirilmesine katkı sağlamaya yönelik hedefler yer alıyor.

Proje ekibini tebrik eden Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “Enerji alanında önemli çalışmalara imza atan BESTMER, biyogaz sektörüne yönelik zengin içerikli bir değerlendirme raporu hazırlayıp kalkınma ajansına sundu. İzmir merkez ve çevre ilçelerdeki durumun da detaylıca değerlendirildiği raporu hazırlayan ekibimizi bir kez daha tebrik ediyorum” dedi.

Projenin On Birinci Kalkınma Planı doğrultusunda hazırlandığını söyleyen BESTMER Müdürü Prof. Dr. Günnur Koçar, “Yatırım Ortamını İyileştirme Koordinasyon Kurulu (YOİKK) Yatırım Ortamı Çerçeve Eylem Planında, illerin ve bölgelerin öne çıkan yatırım fizibilitelerinin Kalkınma Ajanslarının da katkısı alınarak belirleneceği belirtildi. Buna temel oluşturulması amacıyla, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, özel sektör yatırımcıları için proje havuzu çalışması başlatıldı. Bu kapsamda, illerde öne çıkan konularda yatırım fikrinin oluşturulması için Kalkınma Ajansları tarafından ön fizibilite raporları hazırlandı. İzmir Kalkınma Ajansı da, günümüzde, özellikle kırsal kalkınma alanında odak noktası haline gelen biyogaz üretimi ve kullanımı konusunda ön fizibilite raporu hazırlamaya karar vererek EÜ BESTMER ile sözleşme imzaladı. Sözleşme kapsamında, tarımsal faaliyetler için geliştirilen yeni teknolojilerin üreticiler tarafından kullanımının yaygınlaştırılmasına, kırsal alanlarda yeni istihdam olanaklarının oluşturulmasına ve temiz enerjide yerli ekipman üretim fırsatlarının değerlendirilmesine katkı sağlamaya yönelik hedefleri de içeren ‘İzmir’de Biyogaz ve Organik Gübre Üretimi Potansiyeli’ raporu BESTMER tarafından hazırlanarak İzmir Kalkınma Ajansına teslim edildi” diye konuştu.

“İzmir’in tüm ilçeleri tek tek ele alınarak değerlendirildi”

Prof. Dr. Koçar, “Ülkemizin ve bölgemizin; bilimsel, teknolojik ve kültürel kalkınmasını öncelik olarak benimseyen Ege Üniversitesinin çalışmaları içerisinde yer alan bu rapor, Biyogaz sektöründeki yatırımcılar ve son kullanıcılar için rehber niteliğindedir. Aynı zamanda biyogaz konusuyla doğrudan veya dolaylı ilgisi bulunan her kesime hitap etmektedir. Raporda İzmir’deki mevcut durum tüm ilçeler tek tek ele alınarak değerlendirilmiş, ekonomik analizler yapılmış ve örnek fizibilite çalışmalarına yer verilmiştir” dedi.

Rapor, EÜ BESTMER bünyesinde görev yapan; Prof. Dr. Günnur Koçar, Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Eryaşar, Arş. Gör. Şefik Arıcı ve Öğr. Gör. Dr. A. Gül Bayrakcı Özdingiş  tarafından hazırlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.