Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl coşkusuna ortak oldular

EÜ öğrencileri Çanakkale’de şehitleri andı

Çanakkale Zaferi’nin 106’ncı yıl coşkusuna ortak oldular

Ege Üniversitesi öğrenci konseyi üyeleri, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü dolayısı ile Rektör Prof. Dr. Necdet Budak öncülüğünde Çanakkale Şehitliği’ni ziyaret etti. Rektör Budak ile birlikte Çanakkale Zaferinin yaşandığı toprakları gezen öğrenciler, zaferin 106’ncı yılında duygu ve gurur dolu anlar yaşadı. Rektör Budak, günün anlam ve önemine istinaden Şehitler Abidesi’nde, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla düzenlenen anma törenine de katıldı.

Çanakkale Zaferinin önemini daha iyi idrak etmek amacıyla öğrencilerle birlikte zaferin yaşandığı topraklara geldiklerini belirten Rektör Budak, “Bu şanlı zaferin hangi zor şartlarda kazanıldığını, teknolojinin değil inancının nasıl galip geldiğini anlamaları adına değerli öğrencilerimizle Çanakkale’de bulunuyoruz. Bu toprakların mistik havasını solumak gerçekten heyecan ve gurur kaynağı. Tüm gençlerimize Çanakkale’yi ziyaret edip bu gururu yerinde yaşamalarını tavsiye ediyorum” diye konuştu.

Program kapsamında; Eceabat, Anzak Koyu, Kanlı Sırt, 57. Alay, Conkbayırı, Kemalyeri, Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi Müzesi, Alçıtepe Hilal-i Ahmer Saygı Yeri, Şehitler Abidesi, Seyit Onbaşı, Mecidiye ve Namazgah Tabyaları ile Kilitbahir Kalesi ziyaret edildi.

Sosyal Medya hesabından da bir mesaj yayınlayan Prof. Dr. Budak mesajında; “Türk Milletinin eşine rastlanmamış bir azim, inanç ve kararlılık örneği sergilediği Çanakkale Zaferinin 106’ncı yıl dönümünü gururla kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere ebediyete intikal etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum” ifadelerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir