Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, “Daha fazla proje, yayın ve sanayi iş birlikleri yaparak üniversitemizi daha yukarılara taşıyacağız”

EÜ 11 sıralamanın 10’unda kendine yer buldu

ODTÜ URAP, çeşitli metotlar kullanarak üniversiteleri sıralayan 11 saygın sıralama kuruluşunun Türkiye’deki 203 üniversitenin dünya sıralamalarına ilişkin değerlendirmelerini yayınladı. Ege Üniversitesi, 11 sıralamanın 10’unda yer alırken 7 sıralamada dünyada ilk 1000 üniversite arasında yer buldu. Raporda 11 araştırma üniversitesi ve 5 aday üniversitenin 2013-2020 arasında dünya sıralamasındaki durumu da değerlendirildi. Buna göre EÜ, araştırma ve aday araştırma üniversiteleri arasında 7’nci oldu.

Üniversitelerin performansının çeşitli kuruluşlar tarafından düzenli şekilde değerlendirildiğini söyleyen EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Günümüzde üniversiteleri sıralamakla ilgilenen çok sayıda kurum mevcut ve her birinin kullandığı metodoloji bir şekilde diğerinden farklı. Bununla birlikte her genel metodolojinin alt sıralamaları da bulunuyor. URAP, belirlediği 11 saygın sıralama yaklaşımının sadece genel üniversiteler sıralamalarını özetleyerek, mümkün olduğunca sade ve öz bir rapor hazırlamış. URAP, ARWU, CWUR, LEIDEN, NTU, QS, RUR, SCIMAGO, THE, USNEWS ve WEBOMETRICS’in gibi sıralama kuruluşlarının değerlendirmeleri sonucu Ege Üniversitesi, bu 11 kurumdan 10’unun sıralamasında kendine yer buldu. 7 sıralamada dünyada ilk 1000 üniversite arasındayız. Raporun araştırma ve aday araştırma üniversitelerinin dünya sıralamalarındaki durumu ile ilgili olan bölümünde Ege Üniversitesinin performansı sevindirici” dedi.

Sıralamalarda daha üst basamaklara tırmanmayı hedeflediklerini belirten Rektör Budak, “Ege Üniversitesinde oluşturduğumuz araştırma kültürü ve bilimsel alt yapı ile bu tür sıralamalarda adımızdan daha sık bahsettirmeye başladık. Daha fazla proje, daha fazla yayın, daha fazla sanayi işbirlikleri yaparak ve eğitim kalitesini yükselterek bu sıralamada Ege Üniversitesini daha yukarılara taşıyacağız. Emeği geçen akademisyenlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir