Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Rektör Budak, “Üniversitemiz çocuklarımızın engelsiz yaşam sürmeleri için aktif rol alıyor”

Rektör Budak, özel çocuklarla online etkinlikte bir araya geldi

Rektör Budak, “Üniversitemiz çocuklarımızın engelsiz yaşam sürmeleri için aktif rol alıyor”

Dünya Engelliler Günü kapsamında Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Engelsiz Yaşam Derneği ve Demet Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitimlerine devam eden özel çocuklar ile online olarak bir araya geldi. Ege Üniversitesi (EÜ) Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörlüğü tarafından “3 Aralık Dünya Engelliler Günü” dolaysıyla çevrimiçi olarak düzenlenen etkinliğe EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Ali Ekşi, Kariyer Planlama ve Başarı Koordinatörü Öğretim Görevlisi Ebru Kalyoncu, Ege Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı İnci Sancak ve Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Şahin, Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Programı öğrencileri ve öğretim elemanları katıldı. Söyleşide konuşan Rektör Budak, özel çocuklar ile hasret gidererek pandemi sonrası buluşma sözü verdi.

Rektör Budak, “3 Aralık’ın Dünya Engelliler Günü olarak kutlanması elbette çok önemli ancak yılda bir gün hatırlamak ve sonrasında unutmak değil bugünü birlikte yapacağımız önemli çalışmaları planlama günü olarak değerlendirmeliyiz. Bununla birlikte, bireysel ve toplumsal düzeyde oldukça hassas boyutları olan bu konunun, yalnızca bir gün değil yaşam boyu gündemimizde olması gerekiyor. Engelsiz bir düzen inşası için bu tür bir hassasiyet; insani değerlerimizin en temel gereğidir” dedi.

“Engelli bireylerin topluma kazandırılmasında eğitim önemli”

Ege Üniversitesinin fayda ve olanaklarını toplumun tüm kesimlerine eşit düzeyde ulaşılır kılma ilkesine sıkı sıkıya bağlı kalan bir üniversite olduğuna dikkat çeken Rektör Budak, “Eğitimin, engelli bireylerimizin topluma kazandırılmasında büyük bir öneme sahip olduğuna inanıyoruz. Özel bireylerimiz, önyargılardan arındırılmış doğru bir yaklaşımla ve uygun eğitim yöntemleriyle desteklendiği takdirde toplumda oldukça önemli yerlere geliyorlar. Bizler de bu bilinçle, özel bireylerimizin mutlu ve başarılı bireyler olarak topluma katılmaları için yoğun gayret gösteriyoruz” diye konuştu.

Prof. Dr. Budak, “Temel amacımız, gerçekleştirdiğimiz proje ve eğitimler ile kampüsümüzde engelsiz bir atmosfer oluşturmak ve örnek teşkil eden bu atmosferin daha geniş bir alana yayılmasına vesile olmaktır.  Ne mutlu ki bugün, kampüsümüzde tüm genç ve çocuklarımızın, engellerden arınmış bir hayatı paylaştığını; bu düzende önyargılara yer kalmadığını görüyoruz. Bu atmosferi kalıcı kılmak için engelsiz bir düzen inşasına katkı sağlayacak projeleri teşvik ediyor; engelli bireylerimizin kendilerini farklı platformlarda ifade etmelerine olanak tanıyacak etkinliklere önem veriyoruz” dedi. 

Rektör Budak’tan, pandemi sonrası buluşma sözü

Özel öğrencilerle bir araya gelecekleri günü sabırsızla beklediğini ifade eden Rektör Budak, “Bugün, çeşitli olimpiyatlarda başarı elde eden özel çocuklarımız aramızda bulunuyor. Özel bireylerimizin bu tür etkinliklerde elde ettiği başarılar, bizleri çok önemli bir gerçekle yüzleştiriyor: ‘engelli bireylere en büyük engel; onları toplumda yalnız bırakan, ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmayan, karşılarına önyargılardan bir duvar ören anlayıştır’ Bugün burada olan tüm çocuklarımız ve daha niceleri; çabalarıyla, azimleriyle, inançlarıyla bu anlayışı yıkmaya devam ediyor. Kendilerini yürekten kutluyor; pandemi süreci sonunda kampüste bir araya geleceğimiz günleri sabırsızlıkla beklediğimi söylemek istiyorum.  Özel çocuklarımızın yaşama hazırlanmasında yoğun emek ve fedakârlık sergileyen değerli ailelere; düzenledikleri etkinliklerle engellerin yıkılmasında daima desteklerini hissettiğimiz Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuza, Kariyer Planlama Koordinatörlüğümüze ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza yürekten teşekkür ediyorum”  dedi.

Duygusal anların yaşandığı etkinlikte özel çocukla ve aileleri Rektör  Budak’a  engellilere yönelik farkındalık çalışmaları ve   destek için teşekkür etti. Ayrıca, özel çocuklardan birisi yaptığı resmi Rektör Budak’a göstererek hediye etti. Ege Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı İnci Sancak ve Yönetim Kurulu Üyesi Aynur Şahin,  Ege Üniversitesine özel çocuklara olan destekleri için teşekkür ettiler ve ortaklaşa yapılabilecek projeler konusunda önerilerini Prof. Dr. Necdet Budak ile paylaştılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir