Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Ege Tıp’tan Bulgaristan çıkarması

 Ali İhsan Mimtaş

İZMİR(Ege Ajans)- Bulgaristan’ın ilk izsiz tiroid ameliyatı, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Özer Makay yönetimindeki cerrahi ekibi, tarafından gerçekleştirdi.

Geçtiğimiz ay Gürcistan’da  da aynı başarıya imza atan Ege Üniversitesi ekibi uluslararası başarılarına bir yenisini daha ekledi.

Ameliyatı gerçekleştiren ekibi ziyaret eden EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesinin bölgenin en önemli sağlık merkezleri arasında yer  aldığını ifade ederek ‘‘ Öğretim üyelerimizin uluslararası başarıları bu durumun en güzel kanıtı. Ülkemizin her bölgesinden vatandaşımıza şifa dağıtan öğretim üyelerimiz bilimsel olarak da önemli başarılara imza atıyorlar. Doç. Dr. Özer Makay başkanlığındaki ekibimiz bu kez de bir başka komşu ülkede ilk izsiz tiroid ameliyatını gerçekleştirdi Üniversitemizin ve ülkemizin göğsünü kabartan cerrahlarımızı bu başarılarından dolayı kutluyorum’’ şeklinde konuştu.

İtalya Messina Üniversitesi’nden Prof. Dr. Gianlorenzo Dionigi, Bulgaristan Sofya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Rumen Pandev’in davetlisi olarak Bulgaristan’da ilk ‘İzsiz Tiroid ve Paratiroid Ameliyatı’nı gerçekleştirdiklerini ifade eden Doç. Dr. Özer Makay ise ‘‘ İzsiz Tiroid ameliyatları dünyada 29 ülkede yaklaşık 80 merkezde uygulanan bir yöntem  ve bu sayı her geçen gün artıyor. Türkiye, bu listeye ilk sıralardan Ege Üniversitesinde yaptığımız çalışmalar ile dahil oldu. Çok yeni olan bu yöntemi üniversitemize kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu durumun yanında Gürcistan’da da ilk izsiz tiroid ameliyatını gerçekleştirmiştik şimdi Bulgaristan’da da bu ameliyatı gerçekleştirdik. Meslekdaşım Prof. Dr. Gianlorenzo Dionigi ile birlikte yönettiğimiz operasyonu başarı ile tamamladık. Kurumumuz ve ülkemiz adına gurur verici işler yaptığımıza inanıyoruz, bizi destekleyen herkese teşekkür ederiz’’ diye konuştu.

Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesinde uygulandı

Ege Üniversitesinin  Türkiye’de izsiz tiroid  ameliyat tekniğini ilk uygulayan sağlık kurumu olduğunu ifade eden Doç. Dr. Makay şöyle konuştu:  ‘‘ Bu alanda Eylül 2017’de uluslararası düzeyde 3 bilim adamının konuk edildiği ve 200 kişinin katıldığı toplantıya ev sahipliği yaptık. Ayrıca deneyimize istinaden komşu ülkelerden davetler aldık ve bu davetlere iştirak ettik. Gürcistan ve Bulgaristan bu ülkelerden ikisi. Ege Üniversitesi bu alanda öncü bir bilim merkezi konumunda. Bu ameliyatları gerçekleştiren cerrahi ekibi olarak bizler  bundan gurur duyuyoruz. Akademik kimliğimize yüklediğimiz eğitim misyonumuzu bu alanda da sürdürüyoruz. Ayrıca  yakın zamanda Prof.Dr.Gianlorenzo Dionigi ve Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr Servet Çelik ile izsiz tiroid ameliyatı konusunda uluslararası bir atlas hazırlığı içerisindeyiz.’’

Zorlu operasyon sonrası yapılan çalıştaya; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi  Anatomi Anabilim Dalın’dan Doç. Dr. Servet Çelik, Histoloji ve Embriyoloji Anabilim Dalında’dan Prof.Dr.Yiğit Uyanıkgil ve Araş.Gör.Kubilay Doğan Kılıç katıldı.

İzsiz Tiroid ameliyatı

Geleneksel tiroid ameliyatlarında boynun ön kısmından bir kesi yapılarak tiroid bezine müdahele edilirken bu yöntemle alt dudak iç kısmından 3 ayrı tünel aracılığı ile boyuna ulaşılarak tiroid bezine buradan kapalı yöntemle müdahale ediliyor. Hastalar açısından boyunda kesik  izi olmaması ve tedavi süresinin kısalığı  en büyük avantaj olarak görülüyor.

Fotoğrafaltı altı  soldan sağa: Doç.Dr.Servet Çelik, Prof.Dr.Rumen Pandev, Prof.Dr.Gianlorenzo Dionigi, Doç. Dr. Özer Makay, Prof.Dr.Yiğit Uyanıkgil, Araş.Gör. Kubilay Doğan Kılıç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir