Ege Ajans

Ege Üniversitesi haber ajansı

Türkiye’nin ilk Tohumculuk Araştırma Merkezi uluslararası akreditasyona hazırlanıyor

İZMİR(Ege Ajans)- Ege Üniversitesi kurulduğu günden bu yana Türk Tarımına bilimsel desteğini tüm gücüyle vermeyi sürdürüyor. Tarımsal üretimin önemli unsurlarından biri olan yerli ve kaliteli tohum üretimi konusunda da ülkemizin yüz akı bir merkez Ege Üniversitesi bünyesinde faaliyetlerini sürdürüyor.

         Ege Üniversitesi Tohum Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi(TOTEM) kurulduğu 1998 yılından bu yana çalışmalarıyla tarım sektöründe her zaman dikkatleri üzerine çekti. Türkiye’nin ilk Tohumculuk Araştırma Merkezi olma özelliğine sahip merkezde toplam 7 laboratuvarda tarım sektörüne hizmet veriliyor. Bu laboratuvarlarda fiziksel analizlerin yanısıra viroloji, bakteriyoloji, mikoloji, moleküler gibi testler gerçekleştiriliyor. Çeşitli ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya da ev sahipliği yapan merkez, tohum ve fide kalitesi konularında sorunları yerinde tespit edebilmek ve çözümleri için destek verebilmek amacıyla tohum ve fide sektöründen özel ve kamu kurumları ile kurumsal işbirlikleri yapıyor.

         Ulusal ve uluslararası akreditasyon süreçlerini kısa sürede tamamlayarak Türkiye’nin alanında en donanımlı test merkezi haline gelmeyi hedefleyen merkezi ziyaret eden Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

Tohum Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin kısa sürede hızla geliştiğini ve uluslararası alanda akredite bir niteliğe kavuşma yolunda olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Budak “Üniversite olarak bilimi toplumla, üretim sektörleriyle buluşturmak için çeşitli alanlarda çalışıyoruz. TOTEM bu hedefi gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Merkezimiz yıllar içinde tohumculuk konusunda sektörün en önemli destekçisi haline geldi. Diğer yandan merkezimiz tarım sektörünün büyük ihtiyaç duyduğu yerli tohum konusunda yapılan bilimsel araştırmalara da ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin akredite tek merkezi durumundaki TOTEM uluslararası alanda da kabul gören akreditasyon süreçlerini tamamlamak üzere. Böylece TOTEM tohumculuk alanında uluslararası kabul gören, bir kuruluş haline gelecek. Akreditasyon çalışmalarının yanında eğitim altyapısıyla yapılan projelerle yine uluslararası nitelikte eğitim merkezi olarak çeşitli ülkelerden gelen yüksek lisans ve doktora öğrencilerine eğitimler verilmektedir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir